Čiurlionio kūrinių įkvėptos M. Marble’o (JAV) muzikinės kompozicijos

Šiemet sukanka lygiai 100 metų nuo genialaus lietuvių kompozitoriaus ir tapytojo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties. Nuo tos dienos prabėgo net amžius, tačiau menininko kūrybinis palikimas ne tik tebežavi meno mylėtojus, bet vis dar įkvėpia šiandienos kūrėjus. M. K. Čiurlionio kūrybos temų universalumas stebina: menotyrininkai sutaria, jog menininkas savo amžininkus aplenkė ne vienu dešimtmečiu. M. K. Čiurlionio kūryba ne tik atspindėjo epochos nuotaikas, bet ir peržengė jos ribas. XIX–XX amžių sandūra, kurioje gyveno ir kūrė M. K. Čiurlionis, pasauliui pranašavo pokyčius ne tik politikoje, ekonomikoje, bet ir mene.

Todėl šiandien savitas ir gilus M. K. Čiurlionio vaizdinių pasaulis yra artimas ne tik Lietuvos žmonėms. Apie lietuvių menininkų dedikacijas M. K. Čiurlioniui ir improvizacijas jo kūrinių tema esame girdėję ne kartą. Kompozitoriaus iš Jungtinių Amerikos Valstijų Matt’o Marble’o pasirinkimas kurti kompozicijas remiantis M. K. Čiurlionio kūriniais ir stebina, ir džiugina.

Viename seniausių JAV Prinstono universitete (Niu Džersio valstija) gegužės 10 dieną bus surengtas koncertas, dedikuotas Lietuvos genijui. Kūrinius atliks JACK styginių kvartetas, koncertus rengiantis JAV ir senajame žemyne. Didžiąją jų repertuaro dalį sudaro jaunų kompozitorių kūriniai bei naujai interpretuojama klasika. JACK kvartetas savo veikla siekia plėsti naujosios muzikos gerbėjų auditoriją.

„2420 Ciurlionis“ – dviejų dalių muzikinė kompozicija, atliekama styginių instrumentų kvarteto. Muzikinio projekto pavadinimas siejamas su M. K. Čiurlionio vardu pavadintu asteroidu (nr. 2420), kuris atrastas 1975 m. Šis asteroidas vidutiniškai nutolęs nuo Saulės 384 mln. km ir apskrieja ją maždaug per keturis metus. Pasak paties idėjos autoriaus, šiuolaikinės muzikos kompozitoriaus Matt’o Marble’o: „Kiekviena muzikinės improvizacijos dalis yra reakcija į M. K. Čiurlionio dailės kūrinius. Aš tikslingai pritaikiau jo tapymo technikas savo kompozicinėje išraiškoje“. Šiuo pavyzdžiu galime dar kartą paliudyti dailės ir muzikos dialogo M. K. Čiurlionio mene reikšmę šiuolaikinių menininkų kūrybai.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus darbuotojai džiaugiasi vis dažniau gaunamais pranešimais apie panašias iniciatyvas bei sumanymus. Tokio pobūdžio projektai įgyvendinami visame pasaulyje ir susiejami su menininko vardu ar kūryba. Menininkai naujai interpretuoja M. K. Čiurlionio kūrybą, pabrėždami neblėstantį jos aktualumą ir šiuolaikinės muzikos kūrėjams. Taip pat neseniai buvo gautas populiariosios muzikos atlikėjų iš Vašingtono pageidavimas panaudoti M. K. Čiurlionio kūrinių reprodukcijas naujai leidžiamo albumo viršeliui.

Ištrauką iš Matt’o Marble’o improvizacijos M. K. Čiurlionio tema galima rasti jo asmeninio portalo kūrybiniame blog’e: www.soundcloud.com/mattmarble/meridians-ciurlionis-marble.