Įvykių kalendorius:

Kalendorius

<< BIRŽELIS 2019 >>
P A T K P S S
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Ieškoti

„Nakties vizijos: XVII–XX a. dailininkų kūriniai iš Mykolo Žilinsko kolekcijos“

Data: 18 GEGUŽĖ 2019 17:00 - 30 BIRŽELIS 2019 00:00

 

M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune,

 

Paroda „Nakties vizijos: XVII–XX a. dailininkų kūriniai iš Mykolo Žilinsko kolekcijos“.


Louis Douzette Berlynas naktį

Parodoje eksponuojami įvairių Europos šalių dailininkų darbai, sukurti XVII–XX a. Tai – retai į galerijos sales atkeliaujantys nakties grožio ir paslapties inspiruoti vaizdai, kuriuos Lietuvai padovanojo žymusis kolekcininkas Mykolas Žilinskas (1904–1992). Dalis jų eksponuojami pirmą kartą.


Otto Ludvig Sinding Tarantela

Naktis kaip fonas Vakarų Europos dailės kūriniuose sutinkama nuo XIV a., tačiau kaip atskiras ir savarankiškas žanras noktiurnai išpopuliarėja XVII a. olandų mene. Parodą kaip tik ir pradeda vieno žinomiausių ir subtiliausių to meto nakties vaizdų tapytojo Aerto van der Neero pasekėjo peizažas. Kiek vėliau, XIX a., naktis tampa svarbiu įkvėpimo šaltiniu romantikams. Eksponuojamuose jų kūriniuose ji paprastai įgauna sutaurintos, svajingos, mistiškos ar net iki sakralinio lygmens pakylėtos gamtos pavidalą. Dar vieni didieji noktiurnų garbintojai buvo XIX–XX a. sandūroje kūrę simbolistai. Jiems naktis dažniausiai asocijuojasi su paslaptimi, tamsa, baime, blogiu ar skausmu. Be to, tiek į transcendenciją linkusiems romantikams, tiek nuo tikrovės besistengusiems pabėgti simbolistams naktis gali tapti puikia priedanga kelionei į fantastinį sapnų, nuojautų ar pasakų pasaulį. O XIX a. II p. – XX a. pr. kūrę realistinės pakraipos dailininkai tiesiog stengėsi perteikti savaiminį nakties grožį.

Eksponuojami noktiurnai ne tik atskleidžia daugiaveidį nakties pasaulį, bet ir atspindi asmeninį M. Žilinsko skonį. Jam svarbi ir vertinga galėjo pasirodyti tiek žymaus dailininko nutapyta įspūdinga drobė, tiek nežinomo ar mažai žinomo autoriaus sukurtas ir kolekcininko sielos stygas palietęs nedidelis darbelis.

Kuratorė Irmantė Šarakauskienė

Muziejaus nakties akcijos rezultatai. 

Muziejų nakties metu parodoje lankytojai galėjo balsuoti už labiausiai patikusį paveikslą ir nulemti, kuris kūrinys iki vasaros pabaigos papildys nuolatinę galerijos ekspoziciją.Savo nuomonę išreiškė beveik 600 žiūrovų.  Pirmąją vietą užėmė vokiečių dailininko Alberto Reicho (1881–1942) nutapyta drobė „Jūra mėnesienoje“. Vos 5 balsais nuo jos atsiliko Narcisse Virgile Diaz de La Peña (1809–1876) darbas „Barbizono miške“. Garbingą trečiąją vietą užėmė talentingo, tačiau mums kol kas nežinomo XIX a. dailininko drobė „Mėnesiena Neapolyje“. Kadangi tarp pirmos, antros ir trečios vietos laimėtojų balsų skirtumas labai nedidelis ir visi darbai verti nuolatinės ekspozicijos nutarėme eksponuotis visus tris. 


I vieta. Albert Reich Jūra mėnesienoje

 
II vieta Narcisse Virgile Diaz de La Peña  Barbizono miške


III vieta Nežinomas XIX a. dailininkas Mėnesiena Neapolyje

 

Paroda veiks: 2019 05 18 – 2019 06 30