PIRMĄ KARTĄ S. K. KOSAKOVSKIO FOTOGRAFIJŲ PARODA LENKIJOJE

 

Pirmą kartą Lenkijoje eksponuojama unikali įžymaus fotografo, mokslininko ir visuomenės veikėjo Stanislavo Kazimiero Kosakovskio (1837–1905) fotografijos kolekcija iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių.

Šis įstabus žmogus, garsios aristokratų šeimos palikuonis Vaitkuškyje sukūrė modernią ir gerai įrengtą fotografijos studiją. Nuotraukos iš Vaitkuškio studijos, sudėtos 65 albumuose, – tai unikalus Lenkijos ir Lietuvos XIX a. pabaigos istorijos, architektūros, mados ir kasdieninio gyvenimo liudijimas.

 

Grafas Kosakovskis buvo žinomas dėl savo mokslinės (kanoniško lenkų heraldikos kūrinio „Kai kurių lenkų giminių istorinės genealoginės monografijos” autorius), visuomeninės (Ukmergės prezidentas) bei kultūrinės (tarp kita ko, jis buvo vienas iš Varšuvos fotografijos draugijos įsteigėjų, Varšuvos dailės skatinimo draugijos įkūrėjas ir viceprezidentas) veiklos.

Stanislavo Kazimiero Kosakovskio ir jo bendradarbio Juzefo Krajevskio fotografinė veikla buvo vertinama šalies ir užsienio parodose, kur Vaitkuškio fotoateljė gavo nesuskaičiuojamus prizus ir medalius. Lietuvos peizažai, kaimo sodybų ir didikų dvarų (pvz., Vaitkuškio rūmų Lietuvoje ar Varšuvos rūmų Nowy Świat 19 gatvėje) kasdienybė, užsienio kelionės, šeima, draugai, kaimynai ir paprasti žmonės – muzikantai, iliuzionistai, medžiotojai, ūkininkai, arklių augintojai – tai unikalus epochos portretas su įvairių tautybių žmonėmis: lenkais, lietuviais, rusais, žydais, čigonais, net ir kinais.

Tačiau visų pirma pristatoma kolekcija patraukia dėmesį savo menine kokybe. Tie stebuklingi šviesa tapyti paveikslai – peizažai, portretai, sukurti daugiau nei prieš 130 metų, primena XX a. didžiausių fotografijos klasikų kūrinius (tarp jų grafo anūką Eustachijų Kosakovskį), kur nuotraukose atsiskleidžia ne tik materialus objektas, fizinė erdvė, figūra, bet fotografo, kuris šviesa, akimirkos pojūčiu ir nepakartojimu asmenišku požiūriu kuria pasaulį, genialumas.

Dom Spotkań z Historią ir Kosakovskio fondo organizuojama paroda, kurios patronas yra Stanislavo Kazimiero sūnus Jonas Kosakovskis, vaikų kardiochirurgijos įkūrėjas ir, panašiai kaip tėvas, – įžymus menininkas, pirmą kartą Lenkijoje rodo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus kolekcijos dalį.

Parodą „Myliu fotografiją. Epochos portretas pro Stanislavo Kazimiero Kosakovskio fotoaparato objektyvą ” galima apžiūrėti Dom Spotkań z Historią (Karowa g. 20, Varšuvoje)  iki lapkričio 13 d.

Parodą globoja Jo Ekscelencija Lietuvos Respublikos ambasadorius Šarūnas Adomavičius.

Parodos organizatoriai:

Dom Spotkań z Historią

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Varšuvos Kosakovskio fondas